Lenovo ThinkBook 16p G6 21R00041GE Campus
Lenovo ThinkBook 16p G6 Intel
Bestellnummer/Modell: 21R00041GE Campus
Prozessor:
Intel Core Ultra 9 275HX, (8x P-core 2.2GHz - 5.4GHz / 16x E-core 2.1GHz - 4.6 GHz) 24-Kerne, 36MB Cache, 55-160 W
AI PC Category:
AI PC
NPU:
Integrated Intel AI Boost up to 13 TOPS
Chipset:
Intel HM870 Chipset
Arbeitsspeicher:
32GB DDR5-5600 SO-DIMM, CSODIMM DDR5-6400 kompatibel, 2 Slot/0 Slot frei
SSD:
1TB M.2 PCIe/NVMe 2242 SSD
1x M.2 PCIe/NVMe SSD 2280 belegt durch NPU-Card
Display:
16” Display antiglare, 3.2K IPS 3200x2000, 16:10, 500 nits, 1200:1 contrast, 100% DCI-P3 Color Gamut, 178° horizontaler / 170°vertikaler Blickwinkel, Refresh rate 165Hz, Smart sense panel, Advanced Optimus, X-Rite factory color calibration (average
∆E<1
), G-SYNC, Dolby Vision, Eyesafe
Grafikkarte:
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS
max. externe Auflösung:
HDMI / Thunderbolt supports up to 7680x4320@60Hz
unterstützt bis zu vier unabhängige Displays (3x extern)
Netzwerk/Kommunikation:
FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, fixed focus
Ethernet support via optional Lenovo USB-C to Ethernet Adapter
Wi-Fi 7, 802.11be 2x2
Bluetooth 5.4
Schnittstellen/Steckplätze:
Fingerprint Reader Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On
2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x SD card reader
1x Magic Bay (pogo pin connector)
1x Power connector
Sicherheit/Sonstiges:
Security Chip Firmware TPM 2.0 integrated in SoC
Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP)
Tastatur deutsch mit Backlight und Nummernblock, spritzwassergeschützt, Multimedia FN Tasten
HD Audio, Realtek ALC3306-CG codec, Stereo Speakers, 2x 2W Woofers, 2x 2W Tweeters, Dolby Atmos, sound by harman/kardon, Smart Amplifier
Dual-Microphone array with smart noise-cancelling
300W-Netzteil Slim-Tip
Case Color: Luna grey, dual-tone design
Case Material: Aluminium (Top und Bottom)
ENERGY
STAR 9.0, EPEAT Gold Registered, ErP Lot 6, ErP Lot 26, RoHS compliant,
TCO Certified 10.0, Eyesafe Certified 2.0, TÜV Rheinland Low Blue Light
(Hardware Solution)
MIL-STD-810H military test Work in progress
Akku:
Lithium-Ionen Akku fest verbaut mit 85Wh, unterstützt Rapid Charge (0-50% in 30 Minuten)
MobileMark 30@250nits: 5.35 hr
Größe und Reisegewicht:
354.6 x 256.2 x 17.9 mm (BxTxH) – ab 2.1 kg